• REASON FINDS EMOTION

  НОВОТО BALENO Спротивностите се привлекуваат

  ВИДИ ВИДЕО
 • SPACE JOINS STYLE

 • ECO MEETS PERFORMANCE

Можно ли е еден автомобил да поседува навидум спротивни квалитети? Може ли модел од компактната класа да има толку простор, а истовремено да има исклучително елегантен дизајн? Автомобилот кој ги руши сите предрасуди во компактната класа - новиот Baleno.

SPACE JOINS STYLE

 • Space to go

  ДАРЕЖЛИВО ПРОСТРАНСТВО

  Изненадувачки пространа и комфорна кабина, надополнета со голем багажен простор – Baleno нив ги нуди во екстремно компактно пакување со должина од 3.995 mm и ширина од 1.745 mm.

 • Best-in-class Luggage Space

  НАЈГОЛЕМ БАГАЖЕН ПРОСТОР ВО КЛАСАТА

  Уживајте во предноста да го имате најголемиот багажен простор во класата на компактни автомобили – достапни се 355 литри, погодни за сите Ваши потреби.

 • Generous Leg & Shoulder Room

  ИЗОБИЛСТВО НА ПРОСТОР ЗА КОЛЕНАТА И РАМЕНАТА

  Пространа кабина која обезбедува максимален простор и исклучително комфорни седишта – почувствувајте го просторот за колената и рамената кој е типичен за големите луксузни автомобили.

SPACE JOINS STYLE

 • Design to move

  ЕЛЕГАНТНА СИЛУЕТА

  Дизајн базиран на концептот „Проток на течност“ – новото Baleno има хармонична силуета која доловува моќ, комбинирана со елеганција.

 • Dynamic Lines

  ДИНАМИЧНИ ЛИНИИ

  Замислете го мазното движење на водата во мирна река и колку моќ лежи под неа – сите овие карактеристики потсетуваат на дизајнот на новото Baleno.

 • Low & Wide Profile

  НИЗОК И ШИРОК ПРОФИЛ/h3>

  Формата на новото Baleno изгледа како залепена за земјата – широкиот и низок профил е типичен за моќ и стабилност, без да се жртвува целосната убавина.

Истовремено еколошки, но и со динмичен темперамент што го прави возбудлив за возење - новото Baleno обезбедува комбинација од исклучително економично и ефикасно возење.

ECO MEETS PERFORMANCE

 • Built to save

  СОЗДАДЕН ЗА ДА ЈА ЧУВА ПРИРОДАТА

  Целосно нови мотори и супер лесна конструкција – Baleno е дизајниран за да ја заштити околината, но и понатаму да може да понуди исклучително возачко доживување.

 • SHVS Mild Hybrid System

  SVHS ПОЛУ – ХИБРИДЕН СИСТЕМ

  Супер лесниот полу – хибриден систем со 1,2 DUALJET моторот постигнува импресивно ниска емисија на CO2 од само 94 g/km.

 • Excellent Aerodynamics

  ИЗВОНРЕДНА АЕРОДИНАМИКА

  Дизајнерите го направија невозможното, дизајнирајќи перфектна форма за еден исклучително економичен автомобил – Baleno е најаеродинамичниот Suzuki хечбек направен досега.

ECO MEETS PERFORMANCE

 • Built to Perform

  ПОДГОТВЕН ЗА МАКСИМАЛНИ ПЕРФОРМАНСИ

  Независно од тоа дали сакате агилни перформанси низ градските гужви или пак емоционално доживување на кривулест пат, Baleno ќе понуди највисоко можно возачко доживување независно од условите.

 • Ultra Lightweight Platform

  ЛЕСНА И ЦВРСТА ПЛАТФОРМА

  Ова и се очекува од автомобил кој спојува спротивни квалитети – Baleno е екстремно лесен, а истовремено нуди исклучително висока стабилност при возењето.

 • New BOOSTERJET Engine

  НОВ BOOSTERJET МОТОР

  Целосно новиот 1.0 BOOSTERJET бензински мотор со турбо полнач и директно впрскување нуди уникатни динамички карактеристики како возилата од повисоките класи и ниска потрошувачка како возилата од пониските класи.

Сакате да уживате во возењето без никаков компромис во однос на на безбедноста? Да стигнете до целта без ризик, без да се лишите од секое задоволство? Baleno е комбинација на безбедност и забава, без исклучок.

SAFETY ASSURES ENJOYMENT

 • Feel safe every minute

  ЧУВСТВУВАЈТЕ СЕ БЕЗБЕДНО

  Со новиот Baleno можете да бидете спокојни дека ќе бидете целосно заштитени – опремен е со најнапредни технологии кои ја минимизираат можноста за судир.

 • Distance Control & Support

  ДОВЕРЛИВА КОНТРОЛА НА ОДДАЛЕЧЕНОСТА

  Бидете смирени и спокојни и верувајте му на системот со адаптивен темпомат кој мисли и реагира за Вас.

 • Impact Absorbant Body

  ЦВРСТА КОНСТРУКЦИЈА

  Новата лесна палтформа на Baleno е исклучително безбедна при судир – опремена е со иновативна технологија наречена Total Effective Control, благодарение на која силата од судирот подеднакво се пренесува низ целата каросерија на автомобилот.

SAFETY ASSURES ENJOYMENT

 • УЖИВАЈТЕ ВО СЕКОЈ МОМЕНТ

  Денес автомобилите се многу повеќе од средства за пренос од точка А до точка В – во Baleno можете да уживате во највисоката технологија за мултимедијална забава.

 • Smartphone Linkage Display Audio

  ПОВРЗУВАЊЕ СО ВАШИОТ ПАМЕТЕН ТЕЛЕФОН

  Дисплејот на допир со големина од 7 инчи може да се поврзе со вашиот паметен телефон и да прикажува информации од вградениот аудио систем, а за олеснето возење низ тесните паркинзи вградена е и камера во задниот дел која ја прикажува сликата на големиот дисплеј.

 • Advanced Multi-information Display

  МУЛТИ – ИНФОРМАЦИСКИ ДИСПЛЕЈ

  Моќност на моторот, момент на моторот, информации за протокот на моќност кај SVHS погонот – добиете ги сите поважни информации во текот на возењето на голем дисплеј вграден на инструмент таблата.

 • Guide Me Light

  ПРЕДНИ СВЕТЛА „SEND ME HOME“

  Компактен автомобил кој изненадувачки многу се грижи за Вас – новата функција на предните светла „Send me home“ ќе го осветли патот кога се приближувате или оддалечувате од автомобилот.

GALLERY

 • Fire Red
 • Granite Gray Metallic
 • Glistening Gray Metallic
 • Midnight Black Pearl
 • Premium Silver Metallic 3
 • Premium Ray Blue
 • Superior White
 • Premium Urban Blue
 • Premium Arctic White
 • Aero Package
 • City Package
 • Sporty Decor Stripes side
 • Sporty Decor Stripes front
 • Multi Roof Rack
 • Bicycle Carrier Giro AF
 • Alloy Wheel Journey
 • Alloy Wheel Samba
 • Parking Sensor Rear
 • Door Sill Guards
 • Door Sill Guards
 • Floor Mat Set DLXLHD Red
 • Sport Pedals
 • Leather Boot Red
 • USB Socket Kit For Rear Seat

  Технички спецификации

  AVAILABLE GRADES TYPE NUMBER OF CYLINDERS NUMBER OF VALVES
  GA-GL-GLX K12C 4 16
  PISTON DISPLACEMENT BORE x STROKE COMPRESSION RATIO MAXIMUM OUTPUT
  1.242 cm3 73.0 x 74.2mm 12,5 66/6,000 kW/rpm
  MAXIMUM TORQUE FUEL DISTRIBUTION EMISSION STANDARD COMPLIANCE
  120/4,400 N-m/rpm Multipoint injection Euro 6
  TRANSMISSION TYPE
  5MT CVT
  KERB WEIGHT (MIN./WITH FULL OPTION)
  865-920kg 905-950kg
  GROSS VEHICLE WEIGHT
  1405
  SEATING CAPACITY NUMBER OF DOORS
  5 persons 5-door
  FUEL TANK CAPACITY MAXIMUM TOWING CAPACITY
  37 litres Trailer with brake 1000kg
  MAXIMUM TOWING CAPACITY LUGGAGE CAPACITY5 MAXIMUM VOLUME7
  Trailer without brake 400kg 1085 litres
  LUGGAGE CAPACITY5 REAR SEATBACK FOLDED7 LUGGAGE CAPACITY5 REAR SEATBACK RAISED7
  756 3555
  VIEW FINE TEXT
  TYPE
  5MT CVT
  GEAR RATIO
  1st 3.545
  2nd 1.904
  3rd 1.240
  4th 0.914
  5th 0.717
  6th -
  Reverse 3.272
  1st, 2nd,
  3rd, 4th,
  5th 4.006 ~ 0.550
  (LOW:4.006 ~ 1.001, HIGH:2.200 ~ 0.550)
  6th 3.771
  Reverse 3.757
  FINAL GEAR RATIO
  4.294 3.757
  OVERALL LENGTH OVERALL WIDTH OVERALL HEIGHT WHEELBASE
  3.995 mm 1.745 mm 1.470 mm 2.520 mm
  TREAD FRONT TREAD REAR
  1.520 mm with 185/55R16 tyres
  1.530 mm with 175/65R15 tyres
  1.520 mm with 185/55R16 tyres
  1.530 mm with 175/65R15 tyres
  MINIMUM TURNING RADIUS6 MINIMUM GROUND CLEARANCE
  4.9 m 120 mm
  MAXIMUM SPEED 0-100 KM/H6
  5MT 180
  CVT 175
  12,3
  EMISSION STANDARD COMPLIANCE CO2 EMISSIONS
  EURO 6 5MT 100
  CVT 103
  FUEL CONSUMPTION URBAN FUEL CONSUMPTION EXTRA-URBAN
  5MT 5,4 litres/100km
  CVT 5,4 litres/100km
  5MT 3,6 litres/100km
  CVT 3,8 litres/100km
  FUEL CONSUMPTION COMBINED
  5MT 4,3 litres/100km
  CVT 4,4 litres/100km
  AVAILABLE GRADES TYPE NUMBER OF CYLINDERS NUMBER OF VALVES
  GLX K12C 4 16
  PISTON DISPLACEMENT BORE x STROKE COMPRESSION RATIO MAXIMUM OUTPUT
  1.242 cm3 73.0 x 74.2mm 12,5 66/6,000 kW/rpm
  MAXIMUM TORQUE FUEL DISTRIBUTION EMISSION STANDARD COMPLIANCE
  120/4,400 N-m/rpm Multipoint injection Euro 6
  TRANSMISSION TYPE
  5MT
  KERB WEIGHT (MIN./WITH FULL OPTION)
  915-935kg
  GROSS VEHICLE WEIGHT
  1405
  SEATING CAPACITY NUMBER OF DOORS
  5 persons 5-door
  FUEL TANK CAPACITY MAXIMUM TOWING CAPACITY
  37 litres Trailer with brake 1000kg
  MAXIMUM TOWING CAPACITY LUGGAGE CAPACITY5 MAXIMUM VOLUME7
  Trailer without brake 400kg 1085 litres
  LUGGAGE CAPACITY5 REAR SEATBACK FOLDED7 LUGGAGE CAPACITY5 REAR SEATBACK RAISED7
  756 3555
  VIEW FINE TEXT
  TYPE
  5MT
  GEAR RATIO
  1st 3.545
  2nd 1.904
  3rd 1.240
  4th 0.914
  5th 0.717
  6th -
  Reverse 3.272
  FINAL GEAR RATIO
  4.294
  OVERALL LENGTH OVERALL WIDTH OVERALL HEIGHT WHEELBASE
  3.995 mm 1.745 mm 1.460 mm 2.520 mm
  TREAD FRONT TREAD REAR
  1.520 mm with 185/55R16 tyres
  1.530 mm with 175/65R15 tyres
  1.520 mm with 185/55R16 tyres
  1.530 mm with 175/65R15 tyres
  MINIMUM TURNING RADIUS 6 MINIMUM GROUND CLEARANCE
  5 m 110 mm
  VIEW FINE TEXT
  MAXIMUM SPEED 0-100 KM/H6
  180 12,3
  EMISSION STANDARD COMPLIANCE CO2 EMISSIONS
  EURO 6 94
  FUEL CONSUMPTION URBAN FUEL CONSUMPTION EXTRA-URBAN
  4,7 litres/100km 3,6 litres/100km
  FUEL CONSUMPTION COMBINED
  4,0 litres/100km
  VIEW FINE TEXT
  AVAILABLE GRADES TYPE NUMBER OF CYLINDERS NUMBER OF VALVES
  GL-GLX K12C DITC 3 12
  PISTON DISPLACEMENT BORE x STROKE COMPRESSION RATIO MAXIMUM OUTPUT
  998 cm3 73.0 x 79.5mm 10,0 82/5,500 kW/rpm
  MAXIMUM TORQUE FUEL DISTRIBUTION EMISSION STANDARD COMPLIANCE
  5MT 170/2,000-3,500 N-m/rpm
  6AT 160/1,500-4,000 N-m/rpm
  Direct injection Euro 6
  TRANSMISSION TYPE
  5MT 6AT
  KERB WEIGHT (MIN./WITH FULL OPTION)
  905-950kg
  GROSS VEHICLE WEIGHT
  1430
  SEATING CAPACITY NUMBER OF DOORS
  5 persons 5-door
  FUEL TANK CAPACITY MAXIMUM TOWING CAPACITY
  37 litres Trailer with brake 1000kg
  MAXIMUM TOWING CAPACITY LUGGAGE CAPACITY5 MAXIMUM VOLUME7
  Trailer without brake 400kg 1085 litres
  LUGGAGE CAPACITY5 REAR SEATBACK FOLDED7 LUGGAGE CAPACITY5 REAR SEATBACK RAISED7
  756 3555
  VIEW FINE TEXT
  TYPE
  5MT 6AT
  GEAR RATIO
  1st 3.545
  2nd 1.904
  3rd 1.233
  4th 0.885
  5th 0.690
  6th -
  Reverse 3.250
  1st 4.667
  2nd 2.533
  3rd 1.556
  4th 1.135
  5th 0.859
  6th 0.686
  Reverse 3.394
  FINAL GEAR RATIO
  3.944 3.502
  OVERALL LENGTH OVERALL WIDTH OVERALL HEIGHT WHEELBASE
  3.995 mm 1.745 mm 1.470 mm 2.520 mm
  TREAD FRONT TREAD REAR
  1.520 mm with 185/55R16 tyres
  1.530 mm with 175/65R15 tyres
  1.520 mm with 185/55R16 tyres
  1.530 mm with 175/65R15 tyres
  MINIMUM TURNING RADIUS6 MINIMUM GROUND CLEARANCE
  4.9 m 120 mm
  VIEW FINE TEXT
  MAXIMUM SPEED 0-100 KM/H6
  5MT 200
  6AT 190
  5MT 11,4
  6AT 11,0
  EMISSION STANDARD COMPLIANCE CO2 EMISSIONS
  EURO 6 5MT 105
  6AT 115
  FUEL CONSUMPTION URBAN FUEL CONSUMPTION EXTRA-URBAN
  5MT 5,4 litres/100km
  6AT 6,3 litres/100km
  5MT 4,0 litres/100km
  6AT 4,2 litres/100km
  FUEL CONSUMPTION COMBINED
  5MT 4,5 litres/100km
  6AT 4,9 litres/100km

  EQUIPMENT

  • 15-inch steel wheel with full wheel cover
  • Halogen headlamps (automatic)
  • Roof end spoiler
  • Central door locking
  • Manual air conditioner
  • Speaker
  • Tilt-adjustable steering wheel
  • Front electric windows
  • Emergency tyre puncture repair kit
  • TPMS
  • ESP
  • 6 Airbags

   Ниво на опрема GL:

  • Серво управувач
  • Кожен управувач со аудио команди
  • Управувач подесив по висина
  • Клима уред
  • 6 воздушни перници
  • ABS + EBD
  • ESP -Систем за контрола на стабилноста н а возилото
  • TCS - Систем за контрола на влечна сила
  • Помош при изненадно сопирање
  • USB конекција
  • Радио CD MP3 WMA со 6 звучници
  • Bluetooth контроли на управувачот
  • LED дневни светла вградени во преден браник
  • Функција на светла “Guide me light”
  • Автоматски светла
  • Рачки за врати и ретровизори во боја на каросерија
  • Далечинско централно заклучување
  • Патен компјутер
  • Светла за магла позади
  • Електрика на ретровизори со грејачи
  • Електрика на предни прозори
  • Хромирана предна маска
  • Возачко седиште подесиво по висина
  • Индикатор со препорака за степен за пренос
  • Индикатор за низок притисок во пневматици
  • Делива задна клупа 60:40
  • Систем за заштита од кражба, Имобилизатор
  • Филтер за полен
  • Isofix за детско седиште
  • Алуминиумски бандажи 16” само кај 1.0 Boosterjet
  • Hill Hold само кај AT/CVT
  • Спојлер и хромирана лајсна на 5-та врата
  • Сет за поправка на пневматици
  • GL+ (се што содржи GL плус)

  • Алуминиумски бандажи 16”
  • LED дневни светла – интегрирани во предни светла
  • Ксенон светла
  • Светла за магла напред
  • Грејачи на седишта (само кај CVT)

   GLХ (Се што содржи GL Plus, плус:)

  • LCD информационен дисплеј во боја – 4,2 inch
  • 7 inch екран осетлив на допир + audio + camera + NAV
  • RBS – радарска поддршка за сопирање
  • Прилагодлив crusie control – темпомат
  • Ограничувач на брзина
  • Автоматска дигитална клима
  • Управувач со висинско и длабинско подесување
  • Key less – пристап и стартување без клуч
  • Темни термоизолациони задни стакла
  • Наслон за рака напред
  • Хромирани надворешни рачки за врати
  • Хромирани внатрешни рачки за врати
  • Хромирани лајсни на прозори
  • Трепкачи на ретровизори
  • Електрика на задни прозори
  • Старт / Стоп систем кај SHVS
  • Грејачи на седишта

  Ценовник

  BALENO ENGINE GRADE TRANSMISSION TXPE CO2 Prices
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET SHVS GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GLX+ 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  1.2 DUALJET GA 5 Speed Manual 100 g/km XXXX €
  ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ
  ЦЕНОВНИК

  SHVS MILD HYBRID SYSTEM

  hybrid1 1. Engine auto stop
  hybrid2 2. Engine restart
  hybrid3 3. Take-Off and acceleration
  hybrid4 4. Deceleration

  Smartphone Linkage Display Audio

  Linkage Display

  The Smartphone Linkage Display Audio works with Apple CarPlay and MirrorLink.
  By connecting your compatible iPhone via USB, Apple CarPlay allows you to make phone calls, access Apple Music, send and receive messages and get directions by using Maps.
  Likewise, MirrorLink lets various applications on your smartphone appear on the vehicle’s touchscreen display, allowing you to access your smartphone’s features.

  Apple and Apple CarPlay are trademarks of Apple Inc.
  Apple CarPlay is available in the countries listed in the following link:
  http://www.apple.com/ios/feature-availability/#applecarplay-applecarplay
  Apple CarPlay is compatible with the iPhone models listed in the following link:
  http://www.apple.com/ios/carplay/

  Advanced Multi-information Display

  Multi-information Display
  Fuel Efficency

  Displays traveling fuel efficiency and average past fuel efficiency.

  G-force Real Time

  Displays average vehicle speed and average past vehicle speed.

  Torque Rel Time

  Displays traveling G-force in real time.

  Average Past Vehicle Speed

  Displays traveling G-force history when stopped.

  Traveling History

  Displays power and torque in real time.

  Display Operations

  Displays operation of accelerator and brake in real time.

  dealer

  Please enter your city and postcode to find a nearby dealership.

  test drive

  downloads

  PDF with all the Facts.

  share

  privacy

  PRIVACY POLICY OF SUZUKI GB PLC

  By entering this website or any Suzuki Cars UK social media communities you agree to all of the terms and conditions as set out below. Your privacy is of high importance to us and we want you to feel comfortable when browsing our sites.

  INFORMATION ABOUT OUR ORGANISATION AND WEBSITE

  Modern information and communication technologies play a fundamental role in the activities of an organisation like Suzuki GB PLC. Our principal activity is the manufacturing of Motorcycles, Automobiles and Outboard Motors. Our privacy policy covers the automobiles area of Suzuki GB PLC, and all its encompassing websites and social media communities:

  Organisation Name: Suzuki GB PLC

  Address: Steinbeck Crescent, Snelshall West, Milton Keynes, Buckinghamshire, MK4 4AE, England

  Controller: Suzuki GB PLC

  Websites:
  • www.suzuki.co.uk/cars

  Company Registration Number: 768587, Registered in England, VAT Number: GB 644 3100 75

  Dealer websites
  • www.suzuki.co.uk/dealername

  Whilst some pages on the above Dealer sites are created and managed by Suzuki GB PLC the content housed by these websites are managed and maintained by the individual Dealer named.

  Social Media communities
  • www.facebook.com/SuzukiCarsUk
  • www.twitter.com/SuzukiCarsUk
  • www.youtube.com/SuzukiCarsUK
  • www.plus.google.com/+SuzukiCarsUk

  imprint

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris at hendrerit neque. Curabitur porta tempus orci, sed malesuada metus lacinia sed. Consectetur adipiscing elit. Mauris at hendrerit neque urabitur porta tempus.

  fine text

  1 Option

  2 Standard

  3 Available in a certain grade

  4 Suzuki’s definition of ‘B segment hatchback’: a hatchback model that has an overall length of 3,700 to 4,100mm. Suzuki’s internal research as of November 2015.

  5 For models with luggage shelf and without luggage board. Luggage capacity for models with luggage shelf and luggage board is 320L

  6 Manufacture data

  7 VDA method - with emergency flat tyre repair kit

  press

  Lorem ipsum dolor

  sit amet, consectetur adipisicing elit. Aperiam atque cupiditate debitis dolorem eius enim incidunt ipsa iste labore magnam neque officia, placeat quam ratione reprehenderit

  read more
  Lorem ipsum dolor

  sit amet, consectetur adipisicing elit. Aperiam atque cupiditate debitis dolorem eius enim incidunt ipsa iste labore magnam neque officia, placeat quam ratione reprehenderit

  read more
  Lorem ipsum dolor

  sit amet, consectetur adipisicing elit. Aperiam atque cupiditate debitis dolorem eius enim incidunt ipsa iste labore magnam neque officia, placeat quam ratione reprehenderit

  read more

  Language Selection

  Please select your language: